İsrail Cumhurbaşkanı’ndan hükümete yargı düzenlemesi çağrısı: ‘Ya felaket ya çözüm’

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Başbakan Benjamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlamayı öngören ve ülke çapında protestolara yol açan yargı düzenlemesi hakkında açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Herzog, sağ koalisyon hükümetine ‘yargı düzenlemesini durdurun’ çağrısı yaptı.

AA’nın haberine göre, ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Herzog, hükümetin ‘halkı ön plana koyan bir siyaset yürütmesi’ gerektiğini söyledi.

‘ULUSUMUZ GÖZLERİMİN ÖNÜNDE PARÇALANIYOR’

İsrail’de devam eden yargı reformu karşıtı protestolara işaret eden Herzog, “Bugünün manzaraları bir ülkenin kabusudur; artık yeter. Artık ulusumuzun gözlerimin önünde parçalandığını görmeye tahammülüm yok. Bugün burada olanlar bir felakettir” dedi.

Herzog, halkın yargı reformuna karşı olduğunu hatırlatarak, “Manzarayı görüyorum, bunun sona ermesi için bana yöneltilen çığlıkları duyuyorum. Bir çözüm bulmak için ne gerekiyorsa yapın” çağrısında bulundu. Kendisi adına yapılan açıklamaları reddeden Herzog, “Benim adıma konuşan kimseye inanmayın” ifadelerini kullandı.

‘TEK BİR SEÇİM HAKKINIZ VAR: YA FELAKET YA ÇÖZÜM’

‘Önerilen yargı düzenlemesini şimdi bir kenara bırakmak ve yerine meclisin Hukuk ve Adalet Anayasa Komisyonu’nda tartışılması için üzerinde anlaşmaya varılan başka bir taslak getirmek yeterli olacak’ diyen Herzog, konuşmasında hükümete seslenerek, “Ülke liderlerine, koalisyona ve sorumlu hükümete şunu söylüyorum; geri dönülmez noktadayız. Bu bir var olma ya da yok olma anıdır. Ya gelecek yıllar ve nesiller boyunca bizi büyütecek, geliştirecek kurucu bir anayasal unsuru anlaşma yoluyla seçecek ve gerçekleştireceğiz ya da anayasal, güvenlik, sosyal ve ekonomik bir uçuruma sürükleneceğiz” uyarısını yaptı.

‘Koalisyon hükümeti ve muhalefet olarak bir karar almanız gerekiyor. İsrail Devleti ve vatandaşları her şeyden önce mi, yoksa ego ve dar siyasi çıkarlar bizi uçurumdan aşağı mı atacak?’ diye soran İsrail Cumhurbaşkanı, hükümete hitaben, “Tek bir seçim hakkınız var; ya felaket ya çözüm. Şimdiye kadar izlediğiniz yolda devam etmeyi seçerseniz, kaosa neden olacaksınız. Tarih sizi yargılayacak. Derhal sorumluluk alın” dedi.

İsrailli muhalefet liderleri Yeş Atid (Gelecek Var) partisi başkanı Yair Lapid ve eski Savunma Bakanı ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz da Herzog’a destek verdi.

Ne olmuştu?

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

İsrail’in en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yüksek Mahkeme’nin, meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınması, iktidarın yargıç atamalarında söz sahibi olması gibi yargının yetkilerini azaltan bu adım İsrail kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine karşı itirazlarını yazılı olarak iletmiş, kaygılarının ‘güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve bireysel hakların korunması’nın bozulması üzerinde toplandığını paylaşmıştı.

Başta Tel Aviv olmak üzere 2 ayı aşkın süredir ülke genelinde on binlerce İsrailli hükümetin yargı düzenlemelerine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

İsrail polisi, son dönemde özellikle Tel Aviv’de ‘sivil itaatsizlik eylemleri’ çağrısıyla düzenlenen kitlesel protestolarda yolları kapatan bazı göstericilere, cop, ses bombası, atlı birlikler ve TOMA’dan sıkılan pis kokulu sularla saldırmıştı.

Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, hükümetin yargı düzenlemesinde uzlaşının ‘yakın’ olduğunu belirtmiş ancak muhalefet liderleri, iktidarın söz konusu düzenlemeye ilişkin yasal süreci durdurmadan müzakereleri reddettiklerini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x