İmamoğlu: Kimse unutmasın ki milletimiz; iradesine, egemenliğine müdahale edilmesine asla izin vermemiştir ve vermeyecektir!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yörük Türkmen Çepni Kurultayı’nda; “Kimse unutmasın ki milletimiz, iradesine, egemenliğine müdahale edilmesine asla izin vermemiştir ve vermeyecektir. Bu millet, adalet duygusu güçlü, vicdanlı, zalimin karşısında hep bir arada, dimdik durmayı, zulmedenlere karşı olmayı bilen bir millettir” dedi.

Yörük Türkmen Çepni Kurultayı, İstanbul’un Maltepe ilçesindeki etkinlik alanında bugün düzenlendi. Kurultaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çeşitli dernekler ve federasyonların temsilcileri katıldı.

Burada konuşan İmamoğlu, Türk dünyasının en büyük ve en değerli kentinin İstanbul olduğunu söyledi. İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz elbette güçlenerek devam ediyor”

Sadece tarihimizin değil, dünya tarihinin en önemli liderlerden ikisi olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın bize emaneti, bize miras bıraktığı; ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de tarihinde uğradığı tek işgalden kurtararak, bize emanet ettiği İstanbul’da sizlerle buluşuyoruz. Dolayısıyla aslında, kurultaya ev sahipliği yapan bu kentten çıkacak sonucun, Türk dünyasına çok kıymetli mesajlar vereceğini de hissediyorum. Bugün Türk coğrafyası tabii bütün dünyaya yaygın bir şekilde var. Orta Asya’dan yola çıkan Türk kavimleri, binlerce yıl boyunca farklı coğrafyaları gezmiş, bu coğrafyalarda kendi kimliklerini ve kültürlerini yaşatmış. Bugün farklı coğrafyalarda yaşayan, aynı kültürü taşıyan, aynı soydan gelen milyonlarca insanımızla binlerce yıldır süren kardeşliğimizi bir arada konuşuyoruz. Kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz elbette güçlenerek devam ediyor. Oğuzlar, Çepniler Anadolu’yu binlerce yıldır yurt edinmişlerdir. Yörük ve Türkmen kültürünün Anadolu’da çok derin izleri vardır.

“Milletimiz, iradesine, egemenliğine müdahale edilmesine asla izin vermemiştir ve vermeyecektir”

Anadolu’nun Türkleşmesinde olduğu gibi işgalden kurtulmasında da Türkmenlerin rolü çok büyük olmuştur. O nedenledir ki Mustafa Kemal Atatürk, Toroslar’da dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi olsa milli mücadelenin zaferle sonuçlanacağına inanmıştır ve o zaferi, milletiyle omuz omuza, yılmadan, kararlılıkla, mücadele ederek elde etmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti böyle kurulmuştur. Kimse unutmasın ki milletimiz, iradesine, egemenliğine müdahale edilmesine asla izin vermemiştir ve vermeyecektir. Bu millet, adalet duygusu güçlü, vicdanlı, zalimin karşısında hep bir arada, dimdik durmayı, zulmedenlere karşı olmayı bilen bir millettir. 

“Bu süreci daha da güçlendirerek devam ettirme konusunda kararlıyız”

Bu alanlarımızda Türkiye’mizin bütün illerini ve şehrimizde ve ülkemizde var olan birçok kültürün dayanışma anlarını 3,5 yıldır yaşatıyoruz. Etkin bir şekilde süren bu çalışmalarda bu alanla ilgili bütün imkânlarımızı seferbere ederek aslında memleketimizin, milletimizin renklerini, yaşam ve kültür, anane gibi geçmişten bugüne taşıdığımız o güzelliklerini İstanbul’la buluşturuyoruz. Bu aslında bizim birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu ne kadar iç içe olduğumuzu ve güzel bir yaşam sunmanın aslında zorlukların üstesinden gelme noktasında ne kadar güçlü bir motivasyona sahip olduğumuzun net bir örneğidir. O bakımdan bu süreci daha da güçlendirerek devam ettirme konusunda kararlı bir yönetimimiz olduğunu ifade etmek isterim.

“Çok daha güzel, çok daha büyük işleri hep birlikte başaracağız”

Yörük, Çepni, Türkmen Kurultayı da bu anlamda çok güçlü bir karakter katmıştır buluşmamıza. Çünkü Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Bizim milletimiz derin bir maziye maliktir. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ demiştir. Bu manada geçmişe bu denli güçlü bakarak geleceğe de aynı kuvvetle ve ümitle, umutla sarılarak yol almanın hep birlikte çalışkanlığını ve becerisini ortaya koyma gayretindeyiz. Çok daha güzel, çok daha büyük işleri hep birlikte başaracağımıza olan inancımla bu güzel kurultayı toplayan değerli sivil toplum kuruluşlarımızın başkanlarına, yöneticilerine ve siz kıymetli hemşerilerime yürekten teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x