Gençlerin iş tercihi kamudan yana

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu’nun (GENÇ KONFED), iş tercihleri ve meslek planlamalarına dair yaptığı ankete katılan gençlerin yüzde 57’si kamuda, yüzde 34’ü özel bölümde, yüzde 9’u ise her iki alanda da çalışabileceğini söz etti.

Konfederasyondan yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin 7 bölgesinden, 18-30 yaş aralığındaki 1700 gençle, iş tercihleri ve meslek planlamalarına dair anket yapıldı.

Ankete katılan gençlerin yüzde 29’u, eğitimi esnasında profesyonel mesleği için staj yaptığını yahut çalıştığını, yüzde 61’i ise çalışmadığını kaydetti.

“Şu ana kadar kaç kere mülakata girdiniz?” sorusuna, gençlerin yüzde 69’u “10’dan az”, yüzde 31’i “10’dan fazla” cevabını verdi.

“Çalışmak istediğiniz kurumlara yönelik müracaatınızı yaparken önceliğiniz nedir?” sorusunu, iştirakçilerin yüzde 38’i “maaş”, yüzde 21’i “pozisyon”, yüzde 13’ü “yan haklar”, yüzde 11’i “eğitim ve gelişim olanakları”, yüzde 8’i “şirketin markası”, yüzde 5’i “şirketin vizyon/misyon/amaç/değerleri”, yüzde 4’ü “şirketin kültürü” formunda cevapladı.

“Kariyerinizi kamuda mı, özel kesimde mi planlamak istersiniz?” sorusuna ise gençlerin yüzde 57’si kamuda, yüzde 34’ü özel kesimde, yüzde 9’u ise “fark etmez” cevabını verdi.

– “Genç nüfus potansiyelini daha aktif kılmalıyız”

Konfederasyon Genel Lideri Bilal Okudan, anketle ilgili değerlendirmesinde, Türkiye’nin genç nüfus potansiyelinin kıymetli bir fırsat penceresi sunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu fırsatı güzel değerlendirmemizin, ülkemizin dünyanın en büyük 10 iktisadı ve en güçlü ülkeleri ortasında olabilmesinde değerli bir yapı taşı olacağı kanaatindeyiz. Bu durum da ülkemizin ekonomik büyüme ve kalkınmasına katkı noktasında, genç nüfus potansiyelimizi daha da faal kılmamız gerekliliğini ortaya koyuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x