En İyi E-posta Segmentasyonu Örnekleri ve E-posta Segmentasyonu için 5 İpucu

 

E-posta segmentasyonu nedir? En basit tanımıyla e-posta gönderim listenizdeki kişilerin demografik bilgilerine ya da davranışlarına göre gruplara ayrılmasıdır. Bu uygulama hedef kitlenizdeki farklı özelliklerdeki insanlara farklı mesajlar göndermenize olanak tanır. Listenizi segmentlere bölmek için yaş grubu, cinsiyet, coğrafi konum gibi demografik bilgileri kullanabileceğiniz gibi nerede ve nasıl üye listenize katıldıklarına göre de segmentlere ayırabilirsiniz. celtik haber sitesi İyi segmentasyon nasıl olur diye sorarsanız, aileleri çocuklarının yaş grubuna göre segmentlere ayıran bir oyuncak mağazasını örnek gösterebiliriz.

Temel düzeyde e-posta segmentasyonu için demografik segmentler yeterlidir ancak en iyi segmentasyon uygulamaları deyince işin içine satın alma geçmişi, e-posta açma oranı, müşteri puanı, sepete atılanlar ve hatta hava durumu gibi unsurlar girebilir. Tüm bunlar e-posta segmentasyonu nedir sorusunun cevabını oluşturur: Segmentasyon yalnızca en ikna edici mesajı vermeyi değil, bunu doğru kişiye, doğru zamanda, doğru yerde vermeyi sağlar.

E-posta listesi segmentasyonunun faydaları

E-posta segmentasyonunu öğrenmeniz ve uygulamanız şart. Neden mi? Çünkü müşterileriiz e-postalarınızda ilgi alanlarına uygun içerikler bulmazlarsa anında üyelikten ayrılacaklardır. Her bir müşteriniz farklıdır ve hepsinin ikna noktaları başka başkadır. İstanbul’da üniversite öğrencisi genç bir kız için ilgi çekici olan bir şey, Ege’de bir sahil kasabasına yerleşmiş orta yaşlı emekli bir erkek için ilgi çekici olmayacaktır. Alıcınızın kutusunda kendisini ilgilendirmeyen e-postalar açılmadan birikir ve bunlar sizin diğer mesajlarınızın da doğruca spam klasörüne düşmesine neden olur.

E-posta segmentasyonuyla daha yüksek kampanya getirisi elde edersiniz.  E-postalarınızı segmentasyon yoluyla kişiselleştirmek çok güçlü etki yaratabilir. Müşterilerinize yaptıkları alışverişin ardından yıllarca önce zaten satın almış oldukları bir ürünle ilgili e-posta atmakla, yeni aldıkları ürüne benzer bir başka ürün daha olduğunu haber vermek arasında dağlar kadar fark vardır. Müşterilerinizi belirli aksiyonlara göre tetiklenmiş dinamik segmentlere ayırmak kârlılığınızı fazlasıyla artırabilir. celtikci haber sitesi En iyi segmentasyon uygulamalarını öğrenmeye hazır mısınız? İşte birkaç örneği sizin için hazırladık.

 

Segmentasyona personalar oluşturarak başlayın

İşletmeniz ya da mağazanız için tanıtım içerikleri hazırlarken aklınızda hitap ettiğiniz bir müşteri karakteri yani personası mutlaka vardır. Bu personalar listenizi segmentlere ayırmakta işlevsel ve kolaylaştırıcı bir role sahip olabilir. Eğer hedef kitlenizi personalara ayırmadıysanız, cemisgezek haber sitesi bir düşünün, en iyi müşterileriniz kim? En iyi ikinci müşterileriniz kim? Bu gruplar en iyi hangi yönteme karşılık veriyor? Personalarınızı oluştururken bulundukları coğrafi bölge, yaş grubu, cinsiyet ve ilgi alanları gibi özellikleri dikkate alın.

Anketlerle listenizi kolayca segmente edebilirsiniz

Müşterilerinizi birbirinden ayıran özelliklerin neler olduğundan emin değil misiniz? Öğrenmek istediklerinizi onlara bir anket yoluyla sorabilirsiniz. Listenize anket formu göndermeden önce sorularınızın kısa ve anlaşılır olduğundan emin olun. Markanızın onlara en çok nasıl değer kattığıyla ilgili sorular sormaya gayret edin. Sorulara benzer cevaplar verenleri gruplayarak kolay bir segmentasyon yöntemine başvurabilirsiniz.

Satış yolculuğunun hangi noktasında olduklarına göre segmentler oluşturun

Listenizde yeni üye olmuş potansiyel vaat eden müşterileriniz varsa onlara göndereceğiniz mesajlar, devamlı alıcılarınıza gönderdiğiniz ya da sizden bir kere alışveriş yapmış ancak bir daha yapmamış kişilere gönderdiğiniz mesajlardan farklı olmalıdır. cerkes haber sitesi Kullanıcıların satın alma geçmişlerine, müşteri yaşam döngüsünün hangi noktasında olduklarına ya da diğer davranışlarına göre tetiklenecek e-postalar göndererek hedef kitlenizi on ikiden vurabilir ve onları yolculuklarında gitmelerini istediğiniz yöne sevk edebilirsiniz.

Coğrafi verilere ve lokasyona göre segmentasyon

İşletmeniz ister büyük ister küçük olsun e-postalarınızı müşterilerinizin bulundukları şehre ve lokasyona göre kişiselleştirmelisiniz. Bu yalnızca müşterinizi listenizde İstanbullu olarak işaretlemekten ibaret değildir. Bulundukları şehirdeki etkinliklere, hava durumuna ve diğer dinamik değişkenlere göre e-postalarınızı daha etkili şekilde yapılandırabilirsiniz.

Web sitenizdeki hareketlerine göre segmentasyon

Satın alma davranışlarının yanı sıra, web sitenizde ziyaret ettikleri ya da etmedikleri sayfalara göre de müşterilerinizi segmente edebilirsiniz. Ya baktıkları bir sayfaya benzer bir başka sayfanız daha varsa ve onu görmedilerse? Kullanıcılarınızı bu veri bazında bir segmente dahil ederek onlara bununla ilgili bir e-posta iletebilirsiniz. cerkezkoy haber sitesi Bu, müşterilerinizin yolculukları boyunca hangi noktada olduklarını görmenize ve daha önce gördükleri içeriğe bağlı olarak benzer içeriklerle dikkatlerini üzerinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x