Deprem Bölgesinde Memur Maaşları Erkene Çekildi: Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’de 6 Şubatta yaşanan deprem felaketi sonrası 10 şehirde OHAL ilan edildi. Dün bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamalarında Hazine’nin çalışmalarından öncelikli olarak bahsetmişti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bölgedeki memurlara ve çalışmalardaki personellere 2 maaş ikramiye çağrısında bulunmuştu. Hazine’de açıklama yapıldı.

Türkiye büyük bir deprem felaketiyle daha karşı karşıya kalırken, öncesinde ülkede düşen alım gücüyle mücadele eden vatandaşlar şimdiyse ne var ne yok bölgeye yardım yağdırıyor.

On binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği büyük deprem felaketleri sonrası depremden etkilenmeyen bölgelerdeki Türkiye vatandaşlarıysa dayanışmanın tarihini yazıyor. Metropollerin çoğunda büyük marketlerde bölgedeki ihtiyaç malzemeleri yardımlar için satın alındığından tükendi. 

Diğer yandan ülkede bir alım gücü gerçeği yaşanıyor. Uzun zamandır ekonomide sorunlar olduğu biliniyor. Böyle büyük bir felaket sonrası bu açıdan da çalışmalar dikkat çekiyor.

Dün deprem bölgesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, enkaz bölgesinden yaptığı açıklamalarda yapılacak olan maddi yardımlara da değinmişti.

BDDK, TBB, Hazine birçok karar açıklarken, bölgede mücbir sebep ilan edilerek vergi, prim, kredi ödemeleri ertelendi. Borsa İstanbul’da işlemler ilk gün durmazken, 3. günde de açık olan piyasa hem tepkilere neden olup hem de çöküş yaşayınca son günde işlemler durduruldu ve iptal edildi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da önceki gün bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Hazine’den de bugün açıklama yapıldı kamuda maaşlar erkene çekildi. Her ayın 15’inde ödenen memur maaşlarının 11 Şubatta ödeneceği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzasıyla yayımlanan genelgede Şubat aylıklarının 11 Şubat’ta yapılacağı belirtildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da görev yapanlara, 15 Şubat’ta ödenmesi gereken tüm hak edişlerin, Devlet Memurları Kanunu’nun 164’üncü ve ek 24’üncü maddeleri uyarınca ivedilikle ödeneceği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x