Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarına sürat veriyor!

Cuppertino merkezli teknoloji devi Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşıma planlarını hızlandırıyor. Bu mevzu üzerinde uzun vakittir çalışmalarını sürdüren teknoloj devi, gözünü Hindistan ve Vietnam‘a çevirdi. 

Tedarikçiler ile görüşmeler başladı

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine nazaran Apple, iPhone üretimini Hindistan ve Vietnam’a taşımak için tedarikçileri bilgilendirmeye başladı. Yeni değişikliğin ise bilhassa Foxconn’a olan bağımlılığı azaltması bekleniyor. Ayrıca paylaşılan raporda, Apple yöneticilerinin uzun vakittir Çin’de bulunan risklerin farkında olduğu lakin bu hususta rastgele bir harekette bulunmadığı belirtiliyor.

Hatırlamak gerekirse Pro model iPhone aygıtların üretiminden sorumlu Foxconn Zhengzhou fabrikasında, Çin’in Sıfır COVID-19 hükümet siyasetlerinin yol açtığı sokağa çıkma yasakları ve emekçi protestoları, üretimin büyük oranda aksamasına neden olmuştu. Analist Daniel Ives, “Çin’deki Foxconn fabrikasında yaşananların Apple için bardağı taşıran son damla olduğunu” lisana getirdi.

Analist Ming-Chi Kuo ise, Apple’ın Hindistan’da gerçekleştirilen iPhone üretimini mevcut tek haneli sayılardan yüzde 40-45’e kadar çıkarmayı planladığını söyledi. Buna ek olarak Vietnam’ın AirPods, Apple Watch ve MacBook modelleri üzere başka eser serilerinde daha fazla üretim yapması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x