AFAD’ın Hakan ağabeyi

Berna Kılıç

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremler 10 ili vurdu.
Depremin ilk gününden bu yana enkaza dönen 10 ilden Elâzığ, Malatya ve Hatay’da görev yaptıklarını anlatan

AFAD gönüllüleri Odatv’ye konuştu.

AFAD’IN HAKAN AĞABEYİ

Depremin ilk günlerinde, asker ve polisin bölgeye ulaşmasından önce AFAD’ın yanı sıra depremzedelerle kurtarma yaptıklarını anlatan AFAD gönüllüleri, şunları anlattı:

“Deprem bölgesinde öyle bir kenetlenme gördüm ki… Ailesinden iki kişiyi kaybetmiş bir genç, benden küçük ama biz ona ‘Hakan Ağabey’ dedik. Tüm aile bizimle çalıştı, Hakan, üç arabasını AFAD için feda etti. İlk günler özellikle Mehmetçik inmeden önce biz bu insanlarla başardık başardıklarımızı… Halk her şeyini verdi her şeyi için çabaladı.”

HATAY’DA SON DURUM

Depremin bir diğer yüzü ise yağmacılar… Yağmacılardan yakınan AFAD gönüllüleri, bölgedeki son durumu şöyle anlattı:

“Hatay çok kötü durumda. Kötü niyetli çeşitli gruplar var, biz kazdıkça onlar çaldı, yağmaladı. Bile bile yalan yanlış haberler çıkarıp toplumun Hatay’dan uzaklaşmasını istediler. ‘Baraj patladı’ dediler, ‘Tsunami çıkacak, deniz çekildi’ dediler, halk deprem bölgesini terk etsin de yağma yapalım diye… Işıklar kapandığında işgal ettiler şehri… Herkes yardım etmeye çalışıyordu, farkındayız ama koordine edilmeyen koca israf TIR’ları geldi. Binlerce ekmek öylece kaldı, çünkü dağıtan olmadı, yardım edilecek yerlere gelmedi. TIR’lar bilinçsizce gönderildi. Ardı kontrol edilmedi. En büyük ihtiyaç ısınma ve barınmaydı, hem bizim için hem halk için ama çadır, battaniye, ısıtıcı eksikti hava çok soğuktu.”

HAVALİMANI ÇALIŞANLARI TEK YÜREK

Yaşanan büyük depremin ardından bölge halkı yardım toplamaya koyuldu. Adana Havalimanı çalışanları da yardım toplayan gruplar arasındaydı. Pilotlar ve kabin çalışanları, uçuş için havalimanına gelirken valizlerine kişisel eşya yerine bebek bezi, bebek maması, kişisel bakım malzemeleri doldurdu. Havalimanındaki yardım toplama alanına bu yarımları bırakan pilot ve kabin çalışanları, yedek kıyafet ve ihtiyaçlarını almadan uçuş yaptı.
Pegasus kabin memuru, deprem bölgesinden ayrılan depremzedelere şu çağrıyı yaptı:
“Lütfen gereksiz hiçbir eşyanızı yanınıza almayın herkes deprem bölgesinden gidiyor ve önemli eşyalarını yanına alıyor. Siz de buna dikkat edin.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLAR

Hatay’da görev yapan sağlık çalışanı da deprem anını ve sonrasını Odatv’ye anlattı:

“Hiçbir şeyim yoktu, sağlamdım. Ailem burada değildi. Depremi yaşadığım için ‘gidebilirsin’ dediler gitmek istemedim. Son gücüme kadar çalışmaya devam ettim. Bizi en çok insanlar yordu, hastalar değil… Bir yerlere yetiştirmeye çalıştığımız kişiler trafik yüzünden zamanında gidemedi. Enkazda ölmeyen insanlar hipotermi ya da açlıktan öldü.”

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ İÇİN NE YAPILMALI

AFAD gönüllüsü büyük İstanbul depremi hakkında konuştu:

“Depreme hazır değiliz… O depremi kaldıramaz bu ülke… Bu büyük depremde öyle çok eksik vardı ki… Enkaz önünde bekleyen kimse yoksa ‘gidelim, yaşayan yoktur’ deyip geçtiler… Bunun sebebi teknoloji eksikliği… Termal kamera yok ya bizim termal kameramız olsa orada biri var mı yok mu anlarız…İstanbul depremi için acilen çalışmalar yapılmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x