ABD ve Kanada’da ‘tarihi’ soğuklar: 100 milyon kişi dondurucu havayla karşı karşıya

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan dondurucu hava etkisini gösterirken, ABD ve Kanada’da yaşayan yaklaşık 100 milyon kişi, tarihi derecelerdeki soğuk havayla karşı karşıya. Amerikan Ulusal Hava Durumu Hizmetleri dondurucu havanın ‘bir kuşakta bir kez görülebilecek’, 10 dakika içinde soğuk ısırmasına yol açabilecek dondurucu rüzgarlar getirdiğini açıkladı.

Kanada’nın Manitoba eyaletinden ABD’nin Manie eyaletine kadar olan kuşakta yaşayanlara dışarıda geçirecekleri zamanı kısıtlama çağrısı yapıldı. Pazartesi gününden bu yana ABD’de kötü hava yüzünden 11 kişi hayatını kaybetti. Teksas eyaletinde sekiz kişi ölürken, Oklahoma ve Arkansas eyaletlerinde birer kişi hayatını kaybetti.

309 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ

Yaklaşık 10 eyalette ‘en düşük sıcaklık’ rekorunun kırıldığı belirtilirken, 83 milyon kişinin -17 dereceye düşebilecek sıcaklıklarla karşılaşması bekleniyor.

Maine eyaletinde, 1971’den bu yana kayıtlara geçen en düşük sıcaklıklar öngörülüyor. Boston kentinde sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi beklenirken, kentteki okullar kapatıldı. New York ve diğer büyük kentlerin -13 ila -17 dereceyi göreceği belirtilirken, hafta sonu sıcaklıkların yükseleceği belirtildi. Teksas, Arkansas ve Mississippi eyaletlerinde 309 binden fazla kişiye elektrik verilemiyor.

Kanada’nın bazı kesimlerinde ise termometrelerin -38 ila -50 dereceye kadar düşmesi öngörülüyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x