“Abbas” Kınık diye yazdı! Kızılay Başkanı Kerem Kınık’la ilgili bomba iddia

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin üçüncü gününde Kızılay’ın Ahbap’a 46 milyon TL’lik çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Kızılay, gündeme bomba gibi düşen skandalla ilgili açıklama yapmış, Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “AHBAP çadır ithal etseydi, bizim maliyetine verdiğimizin 2 katına almak durumunda kalacaktı. Büyütülecek bir hadise değil” demişti. Daha sonra Kızılay’ın gıda da sattığı ortaya çıkmıştı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, skandalın patlamasının ardından istifa edecek misiniz sorularını “Ortada böyle bir başarı varken neden istifa edeyim. Goygoycuların lafına kulak asmam demişti.
Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında, Kınık’ın, Erdoğan’ın bilim insanlarıyla yaptığı ‘deprem’ konulu toplantıda bulunmamasına dikkat çekti.

Altaylı’nın yazısı şu şekilde:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bilim insanları ve ilgili kurumların katılımı ile bir “deprem toplantısı” yaptı.

Keşke bu toplantı yıllar önce yapılsaydı, keşke bilimin sesine yıllar önce kulak verilseydi, keşke bu işler 100 bini aşkın insanımız enkaz altında can vermeden yapılsaydı demek elbette mümkün ama geç olması hiç olmamasından iyidir demek en iyisi.

Türkiye’nin uluslararası alandaki en bilinen ve çalışmaları en fazla atıf olan deprem bilimcisi Celal Şengör’ün bu toplantıya davet edilmemiş olması pek çok kişinin dikkatinden kaçmadı.
Celal’in niye çağırılmadığını tahmin etmek güç değil. Çok da önemli değil.

Ancak gözlerden kaçan bir başka şey vardı bu toplantıda.
Çağrılmayan tek kişi Celal Şengör değildi.
Bir eksik daha vardı toplantıda.
O da Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tı.

Bilim insanlarının yanı sıra depremle ilgili tüm kurumlardan temsilcilerin bulunduğu toplantıya davet edilmeyen kişi Kızılay Başkanı idi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerem Kınık’ın istifasını şimdilik istememişti ama belli ki, defterden silmişti.”

Üst düzey görevden almalar

Geçen hafta iktidar cephesinden yansıyan kulislerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “bazı üst düzey görevden alma ve değişikliklere gideceği” iddia edilmişti.

Erdoğan grup konuşmasında, “Sorulması gereken hesapları da adli ve siyasi olarak sormak boynumuzun borcudur” demişti. Ankara kulisleri bu sözlerin ardından hareketlenmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ahbap Derneği’ne çadır ve gıda malzemesi sattığı ortaya çıkan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ı yalnız bırakmamış, Adıyaman’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde çekilen fotoğrafa Kınık da girmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x